Jak rozmawiać z klientem
#Skillshunting,  Komunikacja w biznesie,  W terenie

Jak rozmawiać z klientem? – #skillshunting 03

Maile, rozmowy telefoniczne, powiadomienia i inne formy komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami to nie lada wyzwanie dla marki w branży e-commerce. Zakupy internetowe charakteryzują się brakiem bezpośredniej styczności konsumenta ze sprzedawcą, dlatego odpowiednie dobranie i wykorzystanie kanałów komunikacji jest szczególnie ważne. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak efektywnie rozmawiać z klientem, zwiększając jego doświadczenie zakupowe. 

Spis treści:

W tym tygodniu podczas wyzwania #Skillshunting zajmiemy się umiejętnościami związanymi z komunikacją zarówno tą codzienną, jak i związaną z pracą. Na blogu skupimy się natomiast na tym, jak rozmawiać z klientem w branży e-commerce. Pamiętaj, że jest to kolejny punkt styczności z marką, dzięki któremu możesz usatysfakcjonować Twojego nowego klienta.

>>Pobierz i wydrukuj planszę do kursu<<<

Link do kursu TUTAJ

Jak rozmawiać z klientem – 4 elementy komunikacji

Co to jest efektywna komunikacja

Efektywna komunikacja to przekazanie wiadomości, w taki sposób, aby druga strona prawidłowo, czyli w zamierzony przez pierwszą sposób, odebrała wysłany do niej bodziec. W branży e-commerce często pojawiają się pytania ze strony klientów, na które należy szybko reagować i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Poprzez wszelakie formy rozmowy z użytkownikami prezentowana jest marka i jej wartości. Jak rozmawiać z klientem jednocześnie przekazując te wartości? Każda forma komunikacji składa się z czterech podstawowych składników:

jak rozmawiać z klientem - 4 elementy komunikacji


Ludzie

Pierwszym z elementów komunikacji są ludzie. Zwróć uwagę, że odpowiadamy na pytanie “jak rozmawiać z klientem”, więc to on jest drugą stroną rozmowy. Rozmowa składa się najczęściej z dwóch stron i niezwykle ważne jest, aby była to komunikacja dwustronna. Zanim przekażesz informacje, odpowiesz na pytanie, czy rozpoczniesz konwersację zastanów się kim jest osoba, z którą będziesz rozmawiać. Co wiesz o tej osobie, jak to wpływa na to co chcesz przekazać.

W e-commerce najczęściej prowadzimy rozmowy, w których jako sprzedawca masz większą wiedzę niż konsument, jednak nie stawiaj się przez to na wyższej pozycji. Traktuj użytkownika Twojego e-sklepu jak równego sobie. W swojej komunikacji podkreśl indywidualne podejście do każdego klienta, zwróć uwagę na jego problem i zastanów się jak możesz go rozwiązać. 

Każda jednostka posiada tzw. mental filters, na które wpływa poziom wiedzy, wcześniejsze doświadczenia i sytuacje, w których się znalazła. Są to z góry przyjęte założenia, odczytywanie danych słów, czy ruchów jako konkretne nastawienie. Mental filters zależą od zachowań danego człowieka i podczas komunikacji, szczególnie pisemnej, należy wziąć pod uwagę, że niektórzy użytkownicy mogą odebrać inaczej konkretne sformułowania.

Należy pamiętaj, że chociaż komunikacja służy głównie przekazaniu wiadomości, to za jej pomocą można także przekazywać uczucia, czy myśli. Rozmawiając z klientami w odpowiedni sposób można doprowadzić do sytuacji, w której konsument podczas zwykłej czynności zakupu odczuje emocje, które powiąże z Twoją marką.

Wiadomość

Wiadomość jest elementem, który przekazywanym podczas konwersacji. Jest to jednak coś więcej niż wypowiadane (lub pisane) słowa. Wiadomość można przesłać także przy pomocy tonu głosu, sygnałów niewerbalnych, czy też mowy ciała. Jako właściciel e-sklepu zastanów się nad celem wiadomości, którą zamierzasz przekazać. Czy ma jedynie informować np. o nowym produkcie czy kolekcji? A może głównym celem jest namówienie użytkownika do wyboru Twojej marki? Zależnie od celu wiadomości jej ton i użyte słowa będą inne. W przypadku przekonywania warto użyć odpowiedniego słownictwa i argumentów, które przemówią do rozmówcy. 

Należy zrozumieć, że w przypadku komunikacji mailowej można nadać tekstowi bardziej lub mniej emocjonalne brzmienie. Nie jest to jedynie domena rozmów na żywo, czy telefonicznych. W mailach do klientów można zastosować odpowiednio dobrane słownictwo, które podkreśli uprzejmować (jak np. wyrażenia typu “pięknie dziękuję”).

W komunikacji w social mediach natomiast dużo możliwości dają nam emoji, które potrafią rozweselić nawet najzwyklejszą wiadomość sprzedażową. Warto także stosować zasadę nie zaczynania zdania od “nie”. Istnieje wiele różnych sposobów na powiedzenie tego samego. W rozmowach z klientami pamiętaj o zachowaniu profesjonalnego charakteru, ale nie bój się we właściwych momentach emocjonalnego podejścia. Pokaż klientom, że traktujesz ich indywidualnie i dbasz o ich potrzeby.

Kontekst

Kontekst to przede wszystkim miejsce i czas. Zanim dowiesz się jak rozmawiać z klientem, warto najpierw zastanowić się nad tym kiedy i gdzie to robić. Aby komunikacja była efektywna musi docierać do odbiorcy w odpowiednim momencie i miejscu. Rozwój technologii i komunikacji mailowej pozwala skontaktować się z użytkownikami w łatwy i wygodny sposób. Co więcej klient może odpowiedzieć na wiadomość w dogodnym dla niego czasie.

Warto jednak przeanalizować zachowania odbiorców i kierować do nich komunikaty w określonym momencie, co pozwoli zwiększyć efektywność działań.  Za pomocą dostępnych narzędzi (chociażby Google Analytics) znajdź czas, w którym Twoi klienci są aktywni i kanały dzięki, którym będziesz mógł w łatwy sposób się z nimi porozumieć. Być może użytkownicy Twojego e-sklepu są dostępni w sieci w godzinach wieczornych i preferują komunikację za pomocą Messengera?

Efektywnie docieraj do klientów z newsletterami, staraj się odpisywać na wiadomości tak szybko jak to możliwe, łapiąc tym samym klienta w momencie, w którym jest szczególnie zainteresowany danym aspektem. Jeżeli chcesz wybrać rozmowę telefoniczną, pamiętaj, że Twoi klienci pracują, mają rodziny, dzieci i prowadzą normalne życie, więc nie każda godzina jest odpowiednia do rozmowy telefonicznej.

Efektywne słuchanie

Ostatnim, ale równie ważnym elementem komunikacji jest efektywne słuchanie. Należy pamiętać, że rozmowa to nie tylko jednostronne przekazywanie wiadomości. W konwersacji najczęściej uczestniczą dwie osoby i każda z nich ma coś wartościowego do powiedzenia. W przypadku branży e-commerce klient zawsze stoi na pierwszym miejscu, co oznacza, że tym bardziej powinien zostać wysłuchany. Zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym słuchaj nie tylko uszami. Można do tego użyć niemalże wszystkich zmysłów! Za pomocą wzroku zwróć uwagę na sygnały niewerbalne, poczuj emocje, które dana osoba chce Ci przekazać. Kluczem do sukcesu i odpowiedzią na pytanie jak rozmawiać z klientem jest przede wszystkim empatia.

Podczas rozmowy słuchaj aktywnie i potwierdzaj osobie, z którą rozmawiasz, że ją słuchasz, a nie jedynie słyszysz. Wyobraź sobie, że jesteś po przeciwnej stronie. Co druga osoba chce Ci przekazać i dlaczego to dla niej istotne. W świecie e-commerce to szczególnie ważne, ponieważ użytkownicy często mogą do nas przyjść z cennymi wskazówkami. Przykładowo jeżeli ktoś chce zwrócić dany produkt warto zastanowić się dlaczego chce to zrobić i znaleźć rozwiązanie, które w przyszłości przyniesie mniejszą liczbę zwrotów.

Komunikacja w życiu codziennym

Kilka prostych do wprowadzenia w codziennej komunikacji wskazówek, które równie dobrze można wykorzystać jeżeli zastanawiasz się jak rozmawiać z klientami. Pamiętajmy, że użytkownicy e-sklepów są takimi samymi ludźmi jak my i chociaż trafiają się mniej lub bardziej roszczeniowi klienci, to warto wykorzystać te kilka “tricków”.

jak rozmawiać z klientem - nawyki, które warto wyrobićNawyki, które warto wyrobić podczas konwersacji:

 1. Uśmiechaj się naturalnie – jeżeli rozmawiasz z klientem twarzą w twarz, to za pomocą wyrazu twarzy przekazujesz zainteresowanie jego osobą. Naturalny uśmiech sprawi, że osoba poczuje się pewniej siebie, zaufa Ci i chętniej opowie o swoich potrzebach. Warto zwrócić uwagę na ton głosu, który podczas naturalnego uśmiechu staje się cieplejszy i przyjemniejszy. Co ciekawe, nawet podczas rozmowy telefonicznej z łatwością można wyczuć, że nasz rozmówca się uśmiecha.

 2. Utrzymaj prostą postawę – nawet jeżeli prowadzisz rozmowę przez telefon odpowiednia postawa i sposób siedzenia dodadzą Ci pewności siebie, dzięki czemu będziesz brzmieć profesjonalniej. Wspomogą też prawidłowe oddychanie i sprawią, że sam proces mówienia będzie łatwiejszy, a ton głosu pewniejszy i głębszy.

 3. Nie wierć się – nerwowe ruchy odejmują profesjonalizmu. W rozmowach telefonicznych niestety także słychać, że ktoś nie potrafi usiedzieć w miejscu. Niestety krzesła często skrzypią i wydają odgłosy, na które my sami nie zwracamy uwagi, ale za to osoby, z którymi rozmawiamy już tak 😉

 4. Utrzymuj więź z rozmówcą – poprowadź rozmowę w taki sposób, aby klient czuł, że omawiany jest jego problem, czy potrzeba. Spraw, aby poczuł się wysłuchany i zapewnij mu komfort. Taki użytkownik będzie miał lepsze doświadczenia z Twoją marką i chętniej do niej powróci. Rozmówcę można otworzyć za pomocą odpowiednich pytań, skierowanych na jego odczucia i potrzeby. 

 5. Pozytywny ton konwersacji – Nawet jeżeli omawiasz problem z produktem, podkreślaj pozytywne aspekty. Lepiej mówić o tym jak rozwiązać dany problem niż skupiać się na tym co złe. Zawsze staraj się zachować pozytywny ton wypowiedzi i nie daj się wpędzić w koło nienawiści tworzone przez niektórych użytkowników. Twoja pozytywna energia może zmienić bieg rozmowy w znaczący sposób!

 6. Zadawaj otwarte pytania – wykaż zainteresowanie konsumentem i zadawaj pytania. Spraw, aby poczuł zainteresowanie płynące ze strony e-sklepu. Jeżeli klient poszukuje jakiegoś produktu lub opisuje jakiś problem nie bój się dopytać o szczegóły.


Jak rozmawiać z klientem – komunikacja mailowa

W dzisiejszych czasach firmy kontaktują się z klientami przede wszystkim za pomocą maili. Jest to wygodne i szybkie narzędzie, które pozwala dotrzeć do każdego użytkownika niezależnie od miejsca, czy czasu. Nic dziwnego więc, że jest tak chętnie wybierane. Niektórzy przedsiębiorcy preferują jeszcze szybsze, a zarazem bardziej prywatne narzędzia, takie jak messenger, czy wiadomości prywatne na Instagramie i innych social mediach. Najważniejsze zasady jednak pozostają bez zmian. Co trzeba wiedzieć, aby napisać efektywną wiadomość mailową i jak rozmawiać z klientem za pomocą maili?

 1. Zawrzyj najważniejszą rzecz (akcję, którą chcesz, aby dana osoba wykonała) na początku wiadomości.

 2. Miejsce na detale znajduje się w drugiej części maila.

 3. Użyj odpowiedniego tonu dostosowanego do odbiorcy.

 4. Kilka razy sprawdź, czy nie ma błędów ortograficznych, składniowych, interpunkcyjnych, gramatycznych itp.

 5. Zadbaj o przejrzystość maila, tak aby odbiorca mógł w łatwy sposób znaleźć interesującą go część tekstu.

 6. Jeżeli odsyłasz odbiorcę w inne miejsce zminimalizuj liczbę kroków, które musi wykonać. Przykładowo odsyłając go do innej osoby, która może mu pomóc załącz jej adres e-mail.

 7. Używaj zrozumiałego dla odbiorcy języka. Pamiętaj, że niektóre słowa mogą wydawać się oczywiste dla osób związanych z czasem specjalistyczną branżą, w której pracujesz, ale nie każdy musi je znać. Postaw się po stronie klienta.

Jak rozmawiać z klientem – wysyłanie prośby

Wyobraź sobie sytuację, w której natrafiasz na problem związany z konkretnym zamówieniem i musisz poprosić o coś klienta. Może to być prośba o cierpliwość w związku z opóźnieniem, zmianę wybranego koloru, czy modelu produktu, decyzja o anulowaniu zamówienia i wiele innych. Niestety czasem dochodzi do takich sytuacji mimo usilnych starań. W jaki sposób poprowadzić rozmowę, tak aby zminimalizować straty i nie urazić klienta? Przede wszystkim trzymaj się tych czterech prostych zasad:

 1. Zacznij od określenia czynności, którą musi wykonać użytkownik. Nie warto  krążyć wokół tematu, niepotrzebnie zabierając klientowi czas. W ten sposób okazujesz także szacunek rozmówcy.

 2. Spraw, aby klient odczuł, że zależy Ci na czasie. Zwykle w takich przypadkach klient także nie chce marnować czasu, więc chętnie podejmie odpowiednie kroki, które przybliżą go do rozwiązania problemu. Wyraź tę potrzebę szybkości w swoim komunikacji nazywając sprawę pilną i udowadniając, że także chcesz rozwiązać dany problem na rzecz klienta.

 3. Przygotuj wcześniej listę kroków, które Twój klient będzie musiał wykonać. Zadbaj o ich minimalizację, tak aby użytkownik nie musiał spędzić dużo czasu na zmianach, szczególnie jeżeli problem wynika ze strony sklepu. 

 4. Daj użytkownikowi wybór. Jeżeli istnieją różne sposoby na naprawienie błędu, czy rozwiązanie problemu, upewnij się, że to klient podejmie ostateczny wybór, tak aby to przede wszystkim jego satysfakcjonowało rozwiązanie. Zawrzyj w mailu jasny komunikat, że to klient jest decydentem.

Jak rozmawiać z klientem – 4 przykłady komunikatów mailowych

Przygotowałyśmy kilka przykładowych rozwiązań najczęściej pojawiających się w e-commerce problemów związanych z komunikacją i obsługą klienta. Należy pamiętać jednak, że każdy przypadek jest inny i warto dokładnie go przeanalizować, aby w efektywny sposób spełnić oczekiwania użytkownika e-sklepu. W tej części dowiesz się jak rozmawiać z klientem i jakie komunikaty wysyłać w zależności od napotkanego problemu.

1. Opóźniony czas dostawy – przykładowy mail

Niezależnie od tego, czy opóźnienie jest skutkiem pomyłki dostawcy, czy właściciela e-sklepu w komunikacji z klientem należy wziąć za nie odpowiedzialność. Użytkownicy w obecnych czasach cechują się niskim stopniem cierpliwości i jakiekolwiek opóźnienia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na doświadczenie zakupowe klienta.

praktyczny przykład

Dzień dobry Pani X,

Prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. W związku z okresem przedświątecznym dostawa Pani zamówienia może ulec przedłużeniu o maksymalnie 2 dni robocze. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i jednocześnie dziękujemy za wyrozumiałość. Będziemy wdzięczni za informacje jak produkt X dotrze, czy jest Pani zadowolona z zakupu 🙂

Ps. W prezencie za wyrozumiałość oferujemy Pani rabat w wysokości 15% wraz z darmową dostawą na kolejne zakupy.

Z pozdrowieniami,
Zespół X

2. Brak wybranego towaru w magazynie – przykładowy mail

W każdym e-sklepie zdarzają się braki w dostępności konkretnych produktów. Jednak prawdziwy problem zaczyna się, gdy w wyniku błędu na stronie klient zamówi produkt z Twojej oferty, który nie istnieje w rzeczywistości. Może to dotyczyć konkretnej wersji (np. kolorystycznej), bądź całej kategorii.

praktyczny przykład

Dzień dobry Pani X,

Liczba zamówień nowej kolekcji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jest nam bardzo przykro, ale z uwagi na brak tkaniny nie będziemy w stanie przygotować Pani zamówienia. Poniżej przedstawiamy możliwe rozwiązania:

 1. Mamy jeszcze 2 inne kolory produktu X z dostawą 24 godziny. (link do oferty)
 2. Na stanie są dostępne inne produkty z nowej kolekcji. Może któryś z nich wpadnie Pani w oko? 😉 Dostawa w 24 godziny. (link do kategorii produktowej)
 3. Zamówiony przez Panią produkt będzie ponownie szyty (dostępny, w sprzedaży) w ciągu miesiąca. Obecnie zwrócimy Pani środki i powiadomimy jak tylko produkt będzie gotowy do noszenia 🙂

W przypadku wszystkich opcji oferujemy oczywiście darmową dostawę, a decyzja należy do Pani.
Jeżeli nie jest Pani zainteresowana żadnym z zaproponowanych rozwiązań zwrócimy Pani całą kwotę w ciągu 24 godzin. W przypadku kolejnych zakupów będzie na Panią czekał rabat w wysokości 15% na wybrany produkt wraz z darmową dostawą 🙂

Jeszcze raz dziękujemy za Pani wyrozumiałość.

Z pozdrowieniami,
Zespół X

3. Pomyłka w dostawie – przykładowy mail (odpowiedź)

Zamówienie złożone i opłacone, towar wysłany…. szkoda tylko, że zamiast sukienki klientka otrzymała sweter. W innym kolorze 😉 Każdemu może zdarzyć się błąd, trzeba tylko wiedzieć jak sobie z nim radzić.

praktyczny przykład

Dzień dobry Pani X,

Bardzo dziękujemy za informację i jednocześnie przepraszamy za zaistniałą sytuację. W takim przypadku możemy zaproponować kilka rozwiązań:

 1. Prosilibyśmy o wskazanie dogodnego terminu odbioru swetra – kurier zostanie zamówiony i zjawi się w wyznaczonym przez Panią czasie. W międzyczasie zostanie do Pani wysłana sukienka z drobnym prezentem przeprosinowym.
 2. Po odebraniu swetra zostaną Pani zwrócone środki na konto. Na przyszłe zakupy otrzyma Pani rabat w wysokości 15% wraz z darmową dostawą.
 3. Cieszemy się, że sweter się Pani spodobał 🙂 Może chciałaby Pani go zachować? Pokryjemy różnicę cenową, a sukienkę prześlemy w cenie z 50% rabatem.

Decyzja oczywiście należy do Pani. Czekamy także na Pani propozycje. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Z pozdrowieniami,
Zespół X

4. Uszkodzony towar – przykładowy mail (odpowiedź)

Produkt co prawda dotarł do klienta docelowego, ale opakowanie było w opłakanym stanie. Nie możesz w stu procentach przewidzieć jak przebiegnie dostawa, jednak jeżeli klient otrzyma uszkodzony produkt, to po Twojej stronie stoi jego wymiana, bądź zwrot pieniędzy. Jak zamienić problem w szansę i ją wykorzystać?

praktyczny przykład

Dzień dobry Pani X,

Dziękujemy za informację i jednocześnie przepraszamy za zaistniałą sytuację. Prosimy o zachowanie uszkodzonego produktu – może w jakiś sposób się przyda 🙂 Oczywiście w ciągu 24 godzin wyślemy nowy egzemplarz wraz z drobnym prezentem przeprosinowym na wskazany przez Panią adres.

Dziękujemy za wyrozumiałość.

Z pozdrowieniami,
Zespół X

Jak rozmawiać z klientem, kiedy nie znasz odpowiedzi na pytanie

Nawet najlepszym specjalistom zdarza się sytuacja, w której nie mają pewności co odpowiedzieć na zadane przez klienta pytanie. Czasami wystarcza szybkie uzupełnienie wiedzy, innym razem potrzebny jest dłuższy research i analiza problemu. Jak rozmawiać z klientem w takich sytuacjach i jednocześnie zachować profesjonalny charakter rozmowy?

 1. Kup sobie trochę czasu – dopytaj klienta o szczegóły, upewnij się, że zrozumiałeś o co dokładnie chodzi parafrazując jego pytanie i dopytaj czego od Ciebie dokładnie oczekuje.

 2. Podejdź do sprawy na spokojnie – panika jest najgorszym wrogiem przedsiębiorcy. Sprawia, że tracimy profesjonalizm, a klient traci do nas zaufanie. Należy pamiętać, że nikt nie jest nieomylny i każdy ma prawo do niewiedzy. 

 3. Użyj formuły: co wiem + czego nie wiem + jak się dowiem
  Zacznij od wyjaśnienia tego co już wiesz. Podkreśl fakty, a następnie przekaż klientowi informacje na temat danych, co do których nie masz pewności. Najważniejsze w takiej sytuacji jest zapewnienie, że w najbliższym czasie (dobrze jest podać przedział czasowy w jakim zajmiesz się tą sprawą) dowiesz się szczegółów i podać w jaki sposób to zrobisz. Skontaktujesz się z osobą odpowiedzialną za dany proces w firmie, dopytasz specjalisty, sprawdzisz dane z dostępnych narzędzi czy skontaktujesz się ze spedytorem. Spraw, aby użytkownik poczuł, że jego problem zostanie rozwiązany, a wszelkie wątpliwości znikną.

Jak radzić sobie z krytyką ze strony klientów

Tak samo jak w życiu codziennym, tak w sklepie internetowym – nie jesteśmy w stanie zadowolić każdego w stu procentach. Każdy człowiek ma odmienne wymagania czy preferencje. Przedsiębiorca musi być nastawiony na to, że prędzej, czy później ktoś niepochlebnie wypowie się o jego produkcie, czy marce. Czy to oznacza, że nie pozostało mu nic innego, jak tylko zamknięcie biznesu? Oczywiście, że nie 🙂 Jak w takim razie radzić sobie z krytyką?

 1. Zastanów się, czy to na pewno krytyka w stosunku do Ciebie i Twojej marki/produktu – każdy z nas ma indywidualne mental filters przez co niektóre sformułowania mogą zostać potraktowane inaczej niż nasz rozmówca miał na celu. Być może chciał osiągnąć zupełnie coś innego i wypowiadane przez niego zdanie nie miało negatywnego charakteru.
 2. Daj sobie czas do namysłu – jeżeli nie musisz, nie odpowiadaj od razu. Przeanalizuj wypowiedź, sprawdź, w których momentach odnosi się do jakich aspektów Twojej działalności. Taka krytyka może być świetnym feedbackiem i dać wiele korzyści. Nie przyjmuj od razu agresywnej roli i nie próbuj za wszelką cenę bronić swojego punktu widzenia.

 3. Wykaż się empatią – przez cały czas miej na uwadze, że osoba, która krytykuje Twoje działania także jest człowiekiem. Postaw się po jej stronie, spróbuj przeanalizować jej zachowanie i pomimo okoliczności podejdź do sprawy pozytywnie. Większość przypadków klientów “awanturników” ma swoje źródło w poprzednich doświadczeniach i jest związane z obawą.

 4. Zadawaj pytania i spraw, aby klient poczuł się wysłuchany – wykorzystaj tę okazję do głębszego poznania potrzeb konsumenta. Niektóre uwagi mogą przydać się w przyszłości bardziej niż może Ci się to wydawać. Zadawaj pytania, dzięki którym dowiesz się czego dana osoba oczekuje, jakie są jej odczucia i co zadowoli ją w tym momencie.

 5. Delikatnie popychaj konwersację do przodu – zamiast ciągle omawiać te same aspekty miło, acz stanowczo przejdź do kolejnych punktów konwersacji. Jeżeli dostrzegasz problem, o którym mówi klient, przyznaj mu rację i przejdź do możliwych rozwiązań. Warto potwierdzać słowa krytykującego, zapewnić o ich przyjęciu mówiąc “rozumiem” i pokazać się od strony aktywnego słuchacza.

Przedstawiłyśmy jedynie kilka z wielu sytuacji, które wymagają umiejętności komunikacji podczas prowadzenia sklepu internetowego. Jako e-sprzedawca warto analizować swoje wypowiedzi i krok po kroku uczyć się tego jak rozmawiać z klientem, aby wzrosło jego doświadczenie zakupowe. Od teraz będziesz wiedzieć jak zachować się w codziennych sytuacjach, pozostaje więc jedynie ćwiczyć tę umiejętność w praktywce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *