Kursy online - czy warto?
#Skillshunting

Czy warto robić kursy online?

W dzisiejszych czasach grzechem byłoby nie wspomnieć o możliwościach jakie daje nam e-learning. Obecnie kursy internetowe są powszechne na uczelniach wyższych na całym świecie czy też platformach komercyjnych. Jest to doskonałe potwierdzenie umiejętności w CV i miejsce, gdzie możemy nauczyć się czegoś nowego z różnych zakątków świata na wyciągnięcie ręki. Jednak wiadomo, że walutą obecnego wieku jest bez wątpienia czas i tutaj pojawia się najczęstsze pytanie czy warto robić kursy online oraz czy liczą się w naszej karierze? 

W artykule “czy warto robić kursy online” dowiesz się:

Kursy online – dlaczego warto?

Czy warto robić kursy online? Powody dlaczego warto.

1. Nieograniczona dostępność kursów online i ogromny wybór 

W dobie możliwości jakie daje nam internet miejsce czy czas nie może być już wymówką. Bez względu na to, gdzie jesteśmy i o której godzinie dysponujemy wolnym czasem, możemy zdobywać nowe umiejętności, a uniwersytet za oceanem nie jest już czymś nieosiągalnym. Miejsce nie gra roli, dzięki czemu bez względu na porę można realizować kursy zagraniczne lub z innych obszarów Polski i poszerzać swoje horyzonty. Obojętnie w jakiej branży pracujesz wybór e-kursów jest ogromny. Jeżeli zastanawiasz się czy warto robić kursy online, wybierz tematykę, która Cię najbardziej interesuje, przygotuj harmonogram i działaj!

2. E-learning to oszczędność czasu

Przed zapisaniem się na dodatkowe zajęcia stacjonarne trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników – korki, niespodziewane sytuacje na drodze i w życiu, które mogą uniemożliwić dojazd lub nie będą współgrały z naszą codziennością. E-learning to wybawienie w takiej sytuacji. Nie tracimy czasu na transport, przemieszczanie się – włączamy laptopa i klikamy “play”.

3. E-kursy – rozpocznij rytuał wygodnej i przyjemnej nauki w Twoim tempie

Wielu aktywnych internautów rozważa czy warto robić kursy online. E-learning to nic innego jak indywidualny tryb nauki dostosowany do potrzeb użytkownika. W przypadku bardziej technicznych kursów może okazać się, że potrzebujesz trochę więcej czasu na przyswojenie materiału – zrób pauzę i puść od początku. Dostosuj przebieg kursu do Twojego tempa. Bez uczucia pośpiechu, bez żadnej presji. Daj sobie czas, aby uzyskać jakościową wiedzę i zaczerpnąć z kursu jak najwięcej. My wypracowałyśmy rytuały, które sprawiają, że zdobywanie umiejętności online jest wręcz wyczekiwanym elementem dnia ;). W zależności od pory roku przygotowujemy owocowe, orzeźwiające smoothie lub zimową herbatkę z goździkami i cytrusami. W lato przygotowujemy do nauki balkon a zimą zakopujemy się w koc. Zapalamy świeczki i dbamy o dobry nastrój 🙂

4. Darmowe kursy online

W przypadku kursów stacjonarnych samo przemieszczenie się do innego miasta czy kraju ponosi za sobą dodatkowe koszty. Realizacja kursów online nie pociąga za sobą tego rodzaju wydatków. Poza płatnymi możliwościami, jest także dostępna duża pula darmowych kursów w Internecie. Oferuje je chociażby Google Skillshop czy Hubspot Academy. Jeżeli jesteś na etapie, że zastanawiasz się czy warto robić kursy online, interesuje Cię e-marketing i dopiero zaczynasz, spokojnie możesz rozpocząć swoją przygodę z e-learningiem od powyższych platform. Poznasz siebie podczas nauki online, w jakim tempie uczysz się poszczególnych tematów, jaki rodzaj kursów jest dla Ciebie najbardziej efektywny, zdobędziesz nową wiedzę, a następnie wybierzesz dalsze kroki działania.

5. Efektywna e-nauka

Możliwość samodzielnej nauki wpływa bardzo dobrze na efektywność i koncentrację podczas całego kursu. Dopasuj godziny, które dla Ciebie są najefektywniejsze i w których masz najwięcej energii i chęci do nauki. Dodatkowo nic Cię nie rozprasza i nie przeszkadza. Warto także pozbyć się takich urządzeń jak smartphone, wyłączyć social media i można działać w spokoju!

6. Aktualna wiedza

Kursy online bardzo często dają nam świeżą wiedzę w danej dziedzinie, dzięki czemu są dobrym dodatkiem do materiału realizowanego chociażby na studiach. Po publikacji e-kursy są dodatkowo aktualizowane dzięki czemu mamy pewność, że nie przyswajamy wiedzy, która nie jest już potrzebna. Przed rozpoczęciem kursu sprawdź kiedy został przygotowany i czy był aktualizowany w ostatnim czasie. Jeżeli wybierasz między kilkoma wybierz ten, który sprawi, że będziesz na bieżąco.

Jak efektywnie korzystać z kursów online i wytrwać w postanowieniu? 

Jak efektywnie korzystać z kursów online?

1. Ustal indywidulany harmonogram e-learningu

Na początek warto przygotować realny plan, zgodnie z którym będziesz realizować kolejne cele. Najlepiej zastosować strategię systematycznej nauki w niewielkich ilościach. Dzięki temu cały czas będziesz robić postępy i łatwiej Ci będzie znaleźć czas na kurs w zabieganej codzienności.

2. Notuj oldschoolowo

E-learning brzmi bardzo nowocześnie, za to notowanie dosyć oldschoolowo. Niech Cię to nie zmyli. Warto połączyć ze sobą dwie czynności i zapisywać najważniejsze rzeczy. Dzięki temu utrwalisz sobie kluczowy materiał. Za każdym razem przed rozpoczęciem kolejnej sesji przypomnij sobie ostatnie wiadomości. Jeżeli lubisz to przygotuj sobie specjalny notes, zakreślacze i do dzieła.

3. Pilnuj harmonogramu 

Dobrze zawiesić sobie plan naszego dalszego rozwoju osobistego w widocznym miejscu, zaznaczyć w planerze czy kalendarzu lub powiesić nad biurkiem. Odznaczaj, które tematy już opanowałaś, dzięki temu łatwiej Ci będzie się zmotywować i dotrzymać kroku.

4. Znajdź wspierające towarzystwo

Czasem nic tak nie motywuje jak wspólna nauka i zaangażowanie. Ważne żeby wybrać dobrego partnera, z którym będziecie wspólnie się nakręcać i wspierać, nie będzie wtedy czasu na demotywację. Nasza przygoda z blogowaniem rozpoczęła się właśnie od e-learningowych sesji, więc kto wie – może u Was też przyniesie coś bardziej owocnego niż Wam się wydaje 🙂

5. Stwórz własny rytuał

Realizowanie kursów online to czas Twojego rozwoju. To powinna być Twoja przyjemna część dnia, kiedy koncentrujesz się na sobie i inwestujesz w Twoją przyszłość. Każda nauka czegoś nowego może zmienić bieg Twojej drogi. W tym przygotuj:

– Odpowiednie stanowisko do nauki, które będzie dla Ciebie wygodne i wpłynie na Twój pozytywny humor. 

Jeżeli siedzisz przy komputerze pamiętaj o odpowiedniej postawie żeby nie nabawić się przy tym problemów z kręgosłupem. Jeśli pogoda sprzyja na zewnątrz może warto przenieść się na świeże powietrze i zapewnić sobie odpowiednie dotlenienie.

– Pyszny napój

Dzięki temu jeżeli będziesz spragniony po prostu sięgniesz po niego i nie będziesz musiał wstawać od nauki i tracić czasu. My w zależności od pory roku umilamy sobie ten czas zimową herbatą albo orzeźwiającym smoothie.

– Zdrowe przekąski

Przyswajanie wiedzy też wymaga odpowiedniej dawki energii, dlatego na czas nauki warto wyposażyć się w zdrowe przekąski, takie jak orzechy, pestki, warzywa czy owoce. Koncentrację wzmaga także gorzka czekolada, ale oczywiście mowa tutaj o kilku kostkach, a nie całej tabliczce 😉

Jak znaleźć odpowiedni kurs online dla Ciebie? 

1. Przesłuchaj wstęp

Tak jak z wyborem filmu, obejrzyj zwiastun. Zwróć uwagę na prowadzącego. Czy mówi w sposób, który Ci odpowiada i czy łatwo się go słucha. Czasem drobne rzeczy nam przeszkadzają, więc warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jak na przykład mowa ciała i gesty. 

2. Zapoznaj się z tematami e-kursu

Przeczytaj dokładnie spis treści i zobacz czy sposób rozłożenia tematów Ci odpowiada. Zobacz jak szczegółowo kurs porusza interesujące Cię kwestie.

3. Zweryfikuj opinie

Każdy kurs posiada opinie uczestników. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć rozczarowania. 

4. Zobacz jakie nowe umiejętności da Ci ukończenie kursu

Jak w marketingu dotyczącym produktu czy usługi, podobnie z marketingiem personalnym – warto zachować spójność. Dobierz kursy dające Ci odpowiednie umiejętności, które będą się uzupełniać.

Czy warto wpisać kursy online do CV? 

Zdecydowanie tak! Jest to też interesująca opcja dla studentów, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia i muszą przede wszystkim przedstawić swoje zaangażowanie i nastawienie do przyszłej pracy. Ale jeżeli masz już doświadczenie zawodowe – czy warto wpisać kursy online do CV? Postaw się w roli rekrutera, którego zadaniem jest znalezienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy. Każdy fragment CV coś o Tobie mówi. Kursy online wskazują, że:

1. Jesteś osobą idącą z duchem czasu i obytą z nowymi technologiami.

Nowoczesne, świeże podejście służy w każdej nowej pracy, gdzie często musisz nauczyć się nowych dla Ciebie programów, z których korzysta firma, czy przyswoić procedury.

2. Jesteś osobą zorganizowaną oraz zaangażowaną

Każdy rekruter ma świadomość, że kursy online realizuje się w swoim wolnym czasie. Świadczy to o Twojej aktywności i dobrej organizacji oraz, że jesteś w stanie pogodzić wiele rzeczy ze sobą i nie bagatelizujesz swojego rozwoju osobistego. 

3. Lubisz uczyć się nowych rzeczy i nie boisz się zmian

Szybka nauka nowych dla Ciebie rzeczy sprawia, że rozwijasz się także w tym obszarze. Nowości poszerzają nasze horyzonty, zmieniają sposób myślenia i uczą w jaki sposób szybko przyswoić nową wiedzę. Mózg też potrzebuje treningu, dlatego regularne ćwiczenia przyczynią się do jego rozwoju. Zmiana jest też jedyną rzeczą pewną w życiu. Wdrażanie nowych rozwiązań, nowych procedur w pracy często jest nowym wyzwaniem w życiu codziennym – dobrze stawić temu czoła. 

4. Lubisz zdobywać nowe umiejętności

Czasem trudno jest w jasny sposób zdefiniować i wyrazić nasze umiejętności. Kursy online są w tym bardzo pomocne. Każdy z nich dokładnie wskazuje w swoim opisie umiejętności jakie osiągniesz po jego ukończeniu. Dzięki temu zyskasz pewność siebie i będziesz miał potwierdzenie swoich umiejętność. Nie zapomnij dodać ukończonych e-kursów wraz z certyfikatami na Linkedinie.

Kursy internetowe vs stacjonarne

Czasem spotykamy się z “oldschoolowym” podejściem mówiącym, że kursy internetowe mają mniejszą wartość. Nic bardziej mylnego! Są one niestety w dalszym ciągu niedoceniane, a przecież nawet najbardziej renomowane światowe instytucje zapewniają e-learning na początku dziennym. Jeżeli jesteś zainteresowany e-marketingiem lub branżą e-commerce i interesują Cię też umiejętności techniczne. Jest to doskonały przykład wiedzy zdobywanej online. 

Według LinkedIn najbardziej potrzebnymi umiejętnościami jest kreatywność, umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem, sztuka perswazji, zdolności przystosowawcze, zarządzanie ludźmi oraz umiejętności twarde takie jak: praca w chmurze, wyciąganie wniosków na podstawie analitycznych danych, projektowanie doświadczenia użytkowników, rozwój aplikacji mobilnych, produkcja materiałów wideo, social media marketing, digital marketing, analiza biznesowa, grafika komputerowa. Warto wziąć wspomniane dane pod uwagę podczas planowania e-nauki. Powyższe umiejętności są potrzebne w większości branż, dzięki czemu zawsze będą dobrym wyborem.

Jak znaleźć czas na kursy online?

Niestety zdarza się same chęci nie wystarczą, żeby być #Skillshunterem. Potrzeba na to czasu, a wiadomo, że w biegu codziennych obowiązków  może być o to trudno. Jak więc znaleźć czas na realizację kursów online?

  • Przeanalizuj swój dzień i zastanów się, w którym momencie dnia tracisz najwięcej czasu. Następnie postaraj się spożytkować go efektywniej i zaplanuj naukę.
  • Rada dla rannych ptaszków – Może warto wstawać 0.5h wcześniej i wykorzystaj ten czas efektywnie do porannej kawy? Z rana przyswajalność wiedzy jest większa, dzięki czemu łatwiej zapamiętasz nowy materiał.
  • Rada dla nocnych marków – jeżeli lubisz pracować wieczorami to znajdź czas tylko dla siebie. Zobacz ile jesteś w stanie wykrzesać minut z każdego dnia, zaplanuj i działaj.

Kiedy robić kursy online? Rano czy wieczorem?

Opinia po kursie

Po każdym zrealizowanym kursie zbieraj swoje opinie. Napisz co Ci się szczególnie podobało – zwiększysz szansę zapamiętania oraz czego w nim brakowało. Następnie szukaj tematów, które nie zostały do końca poruszone w innych kursach, dzięki czemu zgłębisz temat maksymalnie. Rozważ też podzielenie się opinią z innymi użytkownikami. Każda nowa opinia może wnieść pomocne informacje dla tych którzy zastanawiają się czy warto robić kursy online 🙂

Przykładowe platformy e-learningowe

Znacie już odpowiedź na pytanie czy warto robić kursy online, jednak wiadomo, że kurs kursowi nie równy. Jakie platformy są dostępne na rynku i z których warto korzystać. Poniżej zebrałyśmy kilka przykładów skąd czerpać wiedzę na najwyższym poziomie. 

Coursera

Jest to największy zbiór szkoleń dostępnych ze wszystkich zakątków świata, udostępniany bezpłatnie. W bazie Coursery dostępne są szkolenia na wysokim poziomie merytorycznym, oferowane przez amerykańskie uniwersytety. Opłaty są wymagane jedynie za niektóre pomoce naukowe oraz certyfikaty.

edX

Biblioteka kursów przygotowana przez najbardziej szanowane uczelnie na świecie, takie jak Harvard, MIT i Berkley. Głównym założeniem platformy jest powszechna edukacja. Wszystkie materiały dostępne są na bazie otwartej licencji. Po zakończeniu kursu otrzymuje się certyfikat.

Udacity

Platforma przeznaczona głównie dla osób zainteresowanych rozwojem umiejętności związanych z praktyczną informatyką, programowaniem oraz optymalizacją. Współpracuje z takimi firmami jak Google, Facebook, czy NVIDIA. Większość kursów jest bezpłatna.

Udemy

Jest to platforma komercyjna, skierowana w dużej mierze do korporacji oraz osób zainteresowanych rozwojem osobistym i kariery zawodowej. Mnogość tematów i sposobów nauczania sprawia, że oferta tej platformy jest wyjątkowo atrakcyjna. Opłaty pobierane są za konkretny kurs.

Google Skillshop

Bezpłatna platforma, która została stworzona przez Google i opowiada o narzędziach oferowanych przez wyszukiwarkę. Doskonale sprawdzi się dla wszystkich przedsiębiorców posiadających biznes online, którzy chcą zgłębić wiedzę dotyczącą analizy oraz zwiększyć widoczność swojego biznesu.

Hubspot Academy

Darmowa baza wiedzy udostępniająca materiały do nauki. Ukończenie większych bloków zwieńczone jest certyfikatem. Kursy prowadzone są w języku angielskim.

Linkedin Learning

Platforma szkoleniowa stworzona przez Linkedin, nastawiona na zdobywanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jest bezpośrednio zintegrowana z Linkedinem, dzięki czemu po zakończeniu każdego kursu można w łatwy sposób uzupełnić informacje na swoim profilu. Każdy kurs posiada certyfikat ukończenia. Platforma jest płatna (35$/msc), jednak pierwszy miesiąc użytkowania jest bezpłatny.

Już wiesz dlaczego warto robić kursy online. Naszym zdaniem będą one z pewnością przyszłością naszej edukacji. Wykorzystaj czas efektywnie i świadomie rozwijaj swoje kompetencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *