Hunterki biznesu o błędach w e-commerce
E-commerce

Parszywa 13 – najstraszniejsze błędy w e-commerce

Z okazji Halloween mamy dla Was naprawdę mrożący krew w żyłach artykuł. Każdy czasami popełnia błędy w e-commerce, ale jeżeli chcesz żeby Twój e-sklep odniósł sukces na rynku, zwróć uwagę na te kwestie. Przed Wami 13 najstraszniejszych błędów popełnianych w e-commerce! 
Chociaż poniższy artykuł został napisany z przymrużeniem oka, to wskazówki w nim zawarte są jak najbardziej prawdziwie 😉


1. Niska jakość zdjęć produktów

O optymalizacji i przygotowaniu zdjęć na stronę napisałyśmy w naszej październikowej serii #ZdjęciaWEcommerce. Teraz przypomnimy tylko jak ważne są jakościowe zdjęcia na stronie, które nie tylko przyciągną wzrok konsumenta i zainspirują, ale też sprawią, że zechce zostać w e-sklepie na dłużej. A co najważniejsze, dzięki poprawnie zoptymalizowanym grafikom trafi do naszego sklepu.

2. Niewystarczający opis produktu lub jego brak

Największym koszmarem użytkownika jest strona produktowa, z której nie może dowiedzieć się interesujących go informacji. Opis produktu powinien być zachęcający, ale także praktyczny. Odpowiedz na wszystkie potencjalne pytania konsumenta. Nie zapominaj też o poprawnej polszczyźnie.

3. Ukryte koszty

Im wcześniej klient dowie się o dodatkowych kosztach, tym lepiej. Aż 60% porzuconych koszyków ma związek z ukrytymi kosztami. Konsument widzi dodatkowe 15zł za dostawę na etapie płacenia i ucieka jakby zobaczył ducha. 

4. Strona niedostosowana pod mobile

W czasach, w których m-commerce przybiera na znaczeniu, sprzedawca nie może pozwolić sobie na nieresponsywną stronę. Kanały mobilne osiągają coraz lepsze wyniki – 61% konsumentów korzysta z smartfonów jako narzędzi dokonywania zakupów, a 27% wykorzystuje do tego tablety. 

5. Niedziałająca wyszukiwarka produktów

Klient chce szybko wyszukać konkretny produkt z Twojej oferty, a jedyne co widzi to wyskakujący błąd lub gorzej – powiadomienie, że dany produkt nie istnieje. Może został wycofany z oferty? Ale przecież jeszcze wczoraj tu był…. Niepoprawnie działająca wyszukiwarka może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie i zmniejsza szansę konwersji.

6. Wolno działająca strona

W dzisiejszych czasach nikt nie ma czasu na czekanie aż Twoja strona się załaduje. Na prędkość strony wpływają przede wszystkim zamieszczone na niej środki przekazu, grafiki, wideo i inne.

7. Brak recenzji i opinii dot. produktów

Pokaż swoim konsumentom, że osoby, które już zakupiły u Ciebie produkt są zadowolone. Takie recenzje zwiększają zaufanie nowych użytkowników i wprowadzają dynamizm na Twoją witrynę. 

8. Stawianie produktu/marki na pierwszym miejscu

Wiadomo, trzeba się cenić. Ale w rzeczywistości to produkt odpowiada na potrzeby konsumentów i to właśnie na nich powinieneś skupić swoją uwagę i komunikację.

9. Przesadnie złożony proces zakupowy

O zgrozo! Człowiek chce spokojnie kupić książkę, a po drodze musi się przedostać przez 4 różne strony, wyrazić zgodę na 500 rzeczy, przeczytać regulamin długości podręcznika do historii, sprzedać duszę sprzedawcy, a na koniec zatańczyć nad swoim własnym grobem. Zamówienie przyjęte do realizacji! 

10. Wybór kolorów, umiejscowienia przycisków “bo tak mi się podoba”

Przycisk “kup teraz” powinien zwracać uwagę, ale może dobór kolorów warto oprzeć o analizy, a nie o własne “widzi mi się”. W zależności od branży powinniśmy postawić na inną kolorystykę, która wzmocni nasz przekaz.   

11. Brak spójności między sklepem a innymi kanałami

Cała Twoja marka to jedność i powinno być to widoczne w każdym kanale – nie tylko sprzedaży, ale też komunikacji z klientami. Zadbaj o to, a widocznie zwiększysz zaufanie użytkowników.

12. Brak wiedzy o klientach

Produkt ma za zadanie spełniać konkretną potrzebę, więc ciężko o dobrze dobrany asortyment bez znajomości odbiorcy. Stwórz Buyer Personę, określ szczegółowo grupę docelową i postaw potrzeby konsumentów na pierwszym miejscu.

13. Duplikacja treści

Wiele właścicieli sklepów internetowych nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia na ich stronach duplikatów. Należy pamiętać nie tylko o unikaniu duplikacji zewnętrznej na stronach pośrednikach, ale także wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *